19 maja HIIT
Trening HIIT (High Intensity Interval Training) to trening o zmiennej intensywności. Ta metoda ćwiczeń pod okiem trenera osobistego poprawia wydolność, sprawność fizyczną oraz pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Z najnowszych badań wynika, że trening HIT spala tłuszcz skuteczniej niż tradycyjny trening aerobowy.
HIIT staje się bardzo popularną i polecana przez trenerów osobistych formą treningu nie tylko wśród sportowców, ze względu na jego korzystny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej.
Badania pokazują, że w porównaniu do klasycznych ćwiczeń aerobowych trening interwałowy prowadzi do spalenia nawet do trzech razy większej ilości tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym o połowę mniejszym wysiłku energetycznym i ponad połowę krótszym czasie treningu.
Działanie takie związane jest z utrzymującym się od kilku nawet do kilkunastu godzin po zakończeniu treningu podwyższonym metabolizmie kwasów tłuszczowych co prowadzi do zwiększonego spalania tkanki tłuszczowej nawet po zakończeniu ćwiczeń. Zjawisko takie nie występuje przy tradycyjnie nisko i średnio intensywnych ćwiczeniach aerobowych.
Ze względu na intensywny charakter trening ma też korzystny wpływ na wydolność tlenową organizmu, co potwierdzają badania.
Ogólne wytyczne HIIT:
- Trening HIIT jest programem wymagającym, dlatego bardzo istotne jest, aby dobrze dobrać przedziały czasowe dla intensywnej i umiarkowanej pracy fizycznej (oraz stopniowo zwiększać poziom trudności), w tym wszystkim pomoże Ci Twój trener personalny.
- Przed główną częścią treningu HIIT należy zawsze poddać ciało rozgrzewce, a po wykonaniu całego programu interwałowego należy wykonać ćwiczenia wyciszające i rozciągające.
- Maksymalny wysiłek (wysoka intensywność) wykonuje się do momentu uczucia palenia w mięśniach (znaczy to, że organizm wchodzi w strefę beztlenową).
- Po każdej intensywnej krótkiej części należy wykonywać umiarkowaną pracę fizyczną w celu zmniejszenia tętna.
- Jeżeli podczas maksymalnego wysiłku wystąpią bóle w klatce piersiowej oraz trudności w oddychaniu należy przejść do wysiłku umiarkowanego lub przerwać ćwiczenia.
- Jeżeli podczas umiarkowanego wysiłku tętno nie wróci do ok 60 – 70 procent maksymalnego HR należy wydłużyć umiarkowany wysiłek lub skrócić maksymalny.
Wszystkie te wytyczne zrealizujesz prawidłowo z pomocą trenera osobistego.
Sorry, the comment form is closed at this time.